12/01/2018 10:19:00 μ.μ.
0
Μεγάλη νίκη 21-19 σημείωσε ο Διομήδης στην Κυψέλη επί του Πανελλήνιου και προκρίθηκε στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας στο Χάντμπολ.
Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με ένα σημαντικό ξέσπασμα (σερί 7-0 σε 17 λεπτά!) οι Λύκοι στην επανάληψη,  πήραν διαφορά στο σκορ και εξασφάλισαν την σημαντική νίκη.
Ο τεχνικός, Χρήστος Δημήτρουλας ξεκούρασε τους Ζλατάνο και Αρσενασβίλι με τον νεαρό τερματοφύλακα Παπαντωνόπουλο να βγάζει όλο το ματς, ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν οιΤσάτσας, Σμυρνιώτης και Ρουσσόπουλος.
Ο Διομήδης δεν θα αγωνιστεί στο δεύτερο γύρο και προκρίνεται απευθείας στους προημιτελικούς, όπως είχε προκύψει στην κλήρωση της πρώτης φάσης του θεσμού. Έτσι, θα μάθει τον επόμενο αντίπαλό του στην κλήρωση που θα διεξαχθεί στις 13 Δεκεμβρίου.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 19-21
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 6-6, 7-8, 10-10, 11-12 (ημχ.), 11-12, 11-16, 13-18, 15-19, 17-20, 19-21.
ΠΓΣ (Στραβομύτης): Μαυρομάτης, Μπαρμπαράκης 4, Μπαλάσκας, Πανταζής, Σομπιρακούλ 1, Ζάτσε, Νιντερέγγερ, Νικολαϊδης 4, Ζαφείρης, Χατζηγιάννης 6, Μαγκαρουφάκης, Ξανθόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου 2. Σιατιρλής, Αλικάκος 2.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 1, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος, Ρουσσόπουλος 1, Αργυρού 4, Τότος 2, Χαντέλης, Χερουβείμ 5, Σμυρνιώτης, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Τσάτσας 1, Μπλάτσος, Δάσκαλος 5.
Διαιτητές: Τόλιος- Κουτσός, Δίλεπτα: 6-8, Πέναλτι: 3/4-2/2.
Ο αριστερόχειρας ίντερ- εξτρέμ του Διομήδη, Αντώνης Δάσκαλος τόνισε στο e-handball.gr για τον αγώνα: «Δύσκολο δεκαήμερο με απαιτητικούς αγώνες. Προερχόμαστε από καλό αποτέλεσμα κόντρα στην ΑΕΚ. Προφυλάξαμε κάποιους παίκτες σε αυτό το ματς. Προφανώς και δεν ήμασταν απολύτως συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, το μυαλό μας ήταν περισσότερο στον Δούκα, που για εμάς είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι».