Με θρησκευτική λαμπρότητα εορτάστηκε και φέτος η εορτή των Θεοφανίων στα Πυργιώτικα του Δήμου Ναυπλιέων σήμερα Σάββατο 6 Ιανουαρίου 2108.
Την τελετή του καθαγιασμού των υδάτων τέλεσε ο Ιερέας π. Κωνσταντίνος Ξανθόπουλος.
Το χαρακτηριστικό του εορτασμού είναι η συμμετοχή των μικρών παιδιών στην τελετή και την πομπή που ακολουθεί για τον αγιασμό των υδάτων στο συντριβάνι του χωριού.
0 comments:
Δημοσίευση σχολίου
Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ' αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.