Ο Εορτασμός των Θεοφανίων και καθαγιασμός των υδάτων πραγματοποιήθηκε στις 6 Ιανουαρίου 2018 στον καθεδρικό ναό του Αγίου Πέτρου Άργους με κάθε επισημότητα.
Την θεία λειτουργία καθώς και τον Αγιασμό τέλεσε ο εφημέριος του ναού και πρόεδρος του ΙΣΚΕ π. Γεώργιος Σελλής.
Στη συνέχεια κλήρος, πολιτικοί και πιστοί μετέβησαν στην πλατεία της πόλης όπου και έγινε η επίσημη τελετή του καθαγιασμού των υδάτων και της κατάδυσης του τιμίου σταυρού, παρουσία του Δημάρχου Άργους-Μυκηνών Δημήτρη Καμπόσου, δημοτικών συμβούλων και πλήθος κόσμου.
Κατόπιν με πομπή μετέβησαν στην κεντρική Δεξαμενή της πόλης και τελέστηκε κι εκεί ο καθαγιασμός των Υδάτων της πόλης.
0 comments:
Δημοσίευση σχολίου
Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ' αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.